O mně

Marek Švejkar absolvoval Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris ve třídě Philippa Berroda a Jerôma Comta a Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris ve třídě Francka Ameta a Paula Meyera, obě školy úspěšně dokončil s Premier Prix. Středoškolské studium dokončil na Pražské konzervatoři ve třídě Milana Poláka a Ludmily Peterkové. V současné době studuje na Fakultě umění Ostravské univerzity ve třídě Karla Dohnala.

Pedagogické zkušenosti získal jako učitel hry na klarinet na Hudebním gymnáziu v Českých Budějovicích, dále na Mezinárodních klarinetových kurzech v Domažlicích po boku Ludmily Peterkové, poté jako zastupující učitel na Pražské konzervatoři a Konzervatoři Teplice a v neposlední řadě se věnuje pedagogické činnosti v rámci doktorského studia.

V letošním roce vydal spolu s Lenkou Koreckou své debutové album Connection - Années de pèlerinage ve spolupráci s Radioservisem, vydavatelstvím Českého rozhlasu. Premiérové album pokřtil známý český skladatel Adam Skoumal a významná česká zpěvačka Leona Machálková. V sezóně 2024/2025 ho čeká debut s renomovanými ensembly pro soudobou tvorbu a natočení kompletního díla Pierra Bouleze a Luciana Beria. V roce 2023 absolvoval za podpory Stadler-Trier Foundation stipendijní pobyt v Paul Sacher Stiftung v Basileji, vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava a hrál sólově v Jihočeské filharmonii. O rok dříve Marek vystoupil v Káhirské opeře v rámci českého předsednictví EU a v rámci abonentní sezóny Brněnské filharmonie s Triem Bohémo, s nímž začal intenzivně spolupracovat. V témže roce se stal umělcem a ambasadorem za Českou republiku firmy Vandoren. V roce 2019 byl pozván do Washingtonu, kde měl tu čest vystoupit na oslavách 30. výročí Sametové revoluce a v témže roce koncertoval se členy Karajan-Akademie der Berliner Philharmoniker. O rok dříve několikrát koncertoval s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain ve Philharmonie de Paris. Ve stejném roce se stal dočasným členem Ensemble ECCE, skupiny sponzorované IRCAM (Institut pro tvorbu moderní hudby). Byl pozván k sólovému debutu na festivalu Pražské jaro, který se konal v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. V roce 2016 se stal absolutním vítězem konkurzu o sólový koncert s Filharmonií Hradec Králové, o rok dříve vyhrál konkurz do Akademie komorní hudby a v roce 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V letech 2013 a 2012 byl několikrát pozván jako sólista k vystoupení se Severočeskou filharmonií. V minulosti se podílel na nahrávání sólových alb s Evou Garajovou a Philippem Berrodem. Byl přijat do norského letního programu Stavanger Chamber Music Academy pod vedením Yehudy Gilada a Martina Frösta, byl vybrán Charlesem Neidichem do programu komorní hudby v Apeldoornu v Nizozemsku a zúčastnil se letní akademie Sibelius Summer Academy v Helsinkách pod vedením Calogera Palerma a Harriho Mäkiho. Stal se stipendistou řady nadačních fondů, mimo jiné Stadler-Trier Music Foundation, Fondation de France, Mécénat Société Générale, Fondation Legs Jabès, The Kellner Family Foundation a Nadace Věry Třebické-Řivnáčové.

Spolupracoval s významnými hudebními osobnostmi, jako jsou Daniel Harding, Matthias Pintscher, Sakari Oramo, Hae-Sun Kang, Philippe Bernold, Martin Fröst, Charles Neidich, Yehuda Gilad, Ecesu Sertesen, Jiří Bělohlávek, Florent Charpentier a Karel Leister, Paolo Beltramini, Calogero Palermo, Ivo Kahánek, Bruno Mantovani, Boris Garlitsky, Tomáš Jamník, Benjamin Yusupov, Vitor Fernandes, Paul Meyer, Niklas Liepe, Vovka Ashkenazy, Gottfried Pokorný, Martin Kasík a další.

Marek začal sbírat zkušenosti z velkého množství koncertů a hudebních soutěží, např. Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino (IT) - 1. cena; Markneukirchener Wettbewerb (DE) - absolutní vítěz; Soutěž konzervatoří a hudebních gymnázií ČR - 1. cena; Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych (POL) - 1. cena. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Bari "Saverio Mercadante" (IT) - 1. cena; Clarinetová soutěž "České klarinetové umění" (CZ) - 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Breno (IT) - 2. cena.