O mně

Marek Švejkar (1995), první český klarinetista přijatý na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, vítěz mnoha mezinárodních soutěží, podpořen Pavlem Tykačem, stipendista Fondation de France, Mécénat Société Générale, Fondation Legs Jabès, The Kellner Family Foundation, Nadace Věry Třebické-Řivnáčové, umělec firmy Vandoren, bývalý člen Akademie komorní hudby, student postgraduálních studií, sólista a pedagog.

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídách Milana Poláka a Ludmily Peterkové a studium koncertního diplomu na Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris u Paula Meyera a Francka Ameta. Je absolventem a nositelem Premier Prix na Conservatoire National de Paris ve třídách Philippa Berroda, Jerôma Comta a Arnaud Leroys. V současné době je studentem doktorského studia na Ostravské Univerzitě ve třídě Karla Dohnala. Působí jako pedagog na Hudebním gymnáziu České Budějovice, již několik let zastupuje na Pražské konzervatoři a Konzervatoři Teplice a realizuje se jako pedagog v rámci doktorského studia. Byl již třetím rokem pozván vyučovat na letních Mezinárodních klarinetových kurzech v Domažlicích po boku Ludmily Peterkové. Již třináct let spolupracuje s klavíristkou Lenkou Koreckou-Korbelovou, se kterou Marek v příštím roce chystá své sólové debutové album.

V roce 2023 byl podpořen nadací Stadler-Trier na stáži v Paul Sacher Stiftung v Basileji, vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a hrál sólově v Jihočeské filharmonii a podílel se na vytvoření nahrávky komorní tvorby B. Martinů pro ČRo. O rok dříve Marek vystoupil v Káhirské Opeře při prezidenství ČR v EU a zároveň vystoupil v rámci abonentní sezóny Filharmonie Brno s Trio Bohémo, se kterým začal intenzivně spolupracovat. Od téže roku se stal umělcem firmy Vandoren. V roce 2020 byl podpořen nadačním fondem Mécénat Société Générale ve Francii a o rok dříve, v roce 2019, byl pozván do Washingtonu D.C., kde měl poctu vystoupit při oslavách 30. výročí Sametové revoluce a v tomto roce rovněž vystoupil se členy Karajan-Akademie der Berliner Philharmoniker v Berlíně. O rok dříve mnohokrát vystoupil s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain v Philharmonie de Paris. Ve stejném roce se stal dočasným členem uskupení Ensemble ECCE, zaštítěn IRCAM (Institutem pro tvorbu moderní hudby). Dále byl pozván na svůj sólový debut v rámci festivalu Pražské jaro, který proběhl v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. V roce 2016 se stal absolutním vítězem v soutěži o sólový koncert s Filharmonií Hradec Králové, byl přijat do stipendijního programu The Kellner Family Foundation a úspěšně absolvoval na Pražské konzervatoři. O rok dříve vyhrál konkurz do Akademie komorní hudby a v roce 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V letech 2013 a 2012 byl několikrát pozván sólově vystoupit se Severočeskou filharmonií. V minulosti se podílel s Evou Garajovou a Philippem Berrodem na nahrávání sólových alb. Spolupracoval s významnými hudebními osobnostmi jako jsou Daniel Harding, Matthias Pintscher, Sakari Oramo, Hae-Sun Kang, Philippe Bernold, Martin Fröst, Charles Neidich, Yehuda Gilad, Ecesu Sertesen, Florent Charpentier, Karel Leister, Paolo Beltramini, Calogero Palermo, Ivo Kahánek, Jiří Bělohlávek, Bruno Mantovani, Boris Garlitsky, Tomáš Jamník, Benjamin Yusupov, Vitor Fernandes, Paul Meyer, Niklas Liepe, Vovka Ashkenazy, Gottfried Pokorný, Martin Kasík a další. Během studií studoval hru na klavír u Věry Vlkové a později se realizoval jako korepetitor převážně smyčcových nástrojů. V minulosti sbíral zkušenosti na pódiích mezinárodních soutěží, kde se v převážné většině umístil na prvním místě - Markneukirchener Wettbewerb (DE) - absolutní vítěz, Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino (IT), Soutěž konzervatoří a hudebních gymnázií (CZ); Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych (POL); Concorso Internazionale per Clarinetto Bari „Saverio Mercadante“ (IT); Klarinetová soutěž „Czech Clarinet Art“ (CZ); Concorso Internazionale per Clarinetto Breno (IT) - 2. cena.