O mně

Marek Švejkar (1995), první český klarinetista přijatý na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, vítěz mnoha mezinárodních soutěží, stipendista Fondation de France, Mécénat Société Générale, Fondation Legs Jabès, The Kellner Family Foundation, podpořen Pavlem Tykačem a Nadací Věry Třebické-Řivnáčové, bývalý člen Akademie komorní hudby a pedagog na Hudebním gymnáziu České Budějovice.

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídách Ludmily Peterkové a Milana Poláka a studium koncertního diplomu na Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris u Francka Ameta a Paula Meyera. Je absolventem a nositelem Premier Prix na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris ve třídách Philippa Berroda a Jerôma Comta. Již několik let se specializuje na tvorbu proslulého skladatele/dirigenta/klavíristy Pierra Bouleze a v současné době je studentem postgraduálních studií. Postupně začal sbírat zkušenosti z velkého množství koncertů i hudebních soutěží, např:

Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino (IT) – 1. cena;

Markneukirchener Wettbewerb (DE) - absolutní vítěz;

Soutěž konzervatoří a hudebních gymnázií ČR – 1. cena;

Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych (POL) – 1. cena;

Concorso Internazionale per Clarinetto Bari „Saverio Mercadante“ (IT) – 1. cena;

Klarinetová soutěž „Czech Clarinet Art“ (CZ) – 1. cena;

Concorso Internazionale per Clarinetto Breno (IT) – 2. cena.

V roce 2023 vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a o pár měsíců dříve v rámci abonentní sezóny Filharmonie Brno. V tomto roce Marek vystoupí na summitu EU v Káhiře a ve Štrasburku. Druhým rokem bude jako lektor vyučovat na letních 13. Mezinárodních klarinetových kurzech v Domažlicích po boku Ludmily Peterkové a Ecesu Sertesen. Od roku 2022 je ambasadroem firmy Vandoren za Českou republiku. V roce 2019 byl pozván do Washingtonu D.C., kde měl poctu vystoupit při oslavách 30. výročí Sametové revoluce a v tomto roce rovněž vystoupil se členy Karajan Akademie Berlínské filharmonie v Berlíně. O rok dříve si zahrál s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain v Pařížské filharmonii pod taktovkou Daniela Hardinga, Matthiase Pintschera a Sakari Oramo. Ve stejném roce se dočasně stal členem uskupení Ensemble ECCE (Ensemble dočasné kolektivní tvorby), který je zaštítěn IRCAM (Institutem pro tvorbu moderní hudby). Dále byl pozván na svůj sólový debut v rámci festivalu Pražské jaro, který proběhl v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. Spolupracoval se sólistkou Evou Garajovou při nahrávání alba pro ArcoDiva a zároveň byl pozván k natáčení sólového alba Philippa Berroda. V roce 2015 byl úspěšně vybrán jako sólista do Akademie komorní hudby, kde do roku 2020 působil a v lednu roku 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Životopis Fotografie ZIP