Youtube   Instagram   Facebook Akademie komorní hudby

Akademie komorní hudby Buffet Crampon
Buffet Crampon  www.ateva.cz

o mně

O MNĚ

Marek Švejkar (1995), první český klarinetista přijatý na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, vítěz mnoha mezinárodních soutěží a člen Akademie komorní hudby.

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídách Prof. Milana Poláka a Ludmily Peterkové a studium koncertního diplomu ve hře na klarinet na Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris u Francka Ameta (asistenta na CNSM de Lyon) a Paula Meyera (světového klarinetisty a dirigenta). V současné době studuje na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (Národní konzervatoři hudby a tance v Paříži) u Philippa Berroda (prvního klarinetisty Orchestre de Paris). Postupně začal sbírat zkušenosti z velkého množství koncertů i hudebních soutěží, např: Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino (IT) (2011) – 1. cena; Markneukirchener Wettbewerb (DE) (2012) – absolutní vítěz; Soutěž konzervatoří a hudebních gymnázií ČR (2012) – 1. cena; Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych (POL) (2012) – 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Bari (IT) „Saverio Mercadante“ (2012) – 1. cena; Klarinetová soutěž „Czech Clarinet Art“ v Hořicích (CZ) (2013) – 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Breno (IT) (2013) – 2. cena.

V roce 2013 byl nominován na soutěž mladých talentů Eurovize do České televize, kde získal přední umístění. V lednu roku 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v rámci projektu „Zahraj si s Českou Filharonií“. Též v roce 2014 byl na základě nahrávky vybrán na jednu z předních celosvětových klarinetových soutěží Concours Debussy do Paříže, která mu otevřela dveře pro studium v zahraničí. V roce 2015 byl úspěšně vybrán jako sólista do Akademie komorní hudby, kde v současné době stále působí. V roce 2016 spolupracoval se sólistkou Evou Garajovou při nahrávání alba pro ArcoDiva. Měl možnost sólově vystupovat na hudebních festivalech a koncertech: Pražské jaro, Za poklady Broumovska, Festival komorní hudby v Českém Krumlově, Mittelrhein Musik Festival, Villa Musica Rheinland-Pfalz Festival, Břevnovská hudební setkání, Kluby přátel hudby a mnoho koncertů po ČR a zahraničí. Dále byl pozván na svůj sólový debut v rámci festivalu Pražské jaro, který proběhl v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. V tomto roce se stal členem uskupení Ensemble ECCE (Ensemble dočasné kolektivní tvorby), který je zaštítěn IRCAM (Institutem pro tvorbu moderní hudby), který existuje jako jediný na světě v Paříži. Jako člen Ensemble ECCE se účastnil projektu Le Mystère Picasso, kde se podílel na vytváření moderní hudby k filmu o Picassovi. V roce 2018 byl pozván k natáčení sólového alba Philippa Berroda a měl možnost hrát s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain v Pařížské filharmonii pod taktovkou Daniela Hardinga. V roce 2019 byl pozván do Washingtonu D.C., kde měl poctu vystoupit při oslavách 30. výročí Sametové revoluce a později téže roku vystoupí v Berlínské filharmonii s komorním uskupením zaštítěným AKH. V roce 2020 je pozván vystoupit v Bosně a Hercegovině, Řecku a ve Velké Británii.

Absolvoval několik hudebních mistrovských kurzů s např. Martinem Fröstem, Charlesem Neidichem, Yehudou Giladem, Florentem Charpentierem, Pascalem Moraguesem, Karlem Leisterem, Paolem Beltraminim, Calogerem Palermem a dalšími.  Měl možnost spolupracovat s předními českými orchestry (Česká filharmonie, Severočeská filharmonie, Hradecká filharmonie) a předními českými a světovými umělci (Ivo Kahánek, Jiří Bělohlávek, Vojtěch Spurný, Bruno Mantovani, Boris Garlitsky, François Regis, Hae-Sun Kang, Philippe Bernold, Làszlo Hadady a dalšími.).